stu nicholls dot com | menu - Professional dropdown #3
  Zorunlu Açıklama !

8 Temmuz 2015 Çarşamba   


HSYK atamalarında Cumhurbaşkanı ve Meclis`e yetki verilmesini nasıl buluyorsunuz?
Olumlu
Olumsuz
Yorum Yok
 


 
 
 
 
 
 
 Aklınıza Takılan Sorular ve Cevapları  

 

Apartman Ortak Giderleri


Altı katlı bir apartmanın zemin kattaki iki dükkândan birisinin sahibiyim. Benim dükkânımı kiraya verdiğim eczacı hanım eczane olarak kullanmaktadır. Yan taraf nalburiye dükkânıdır. Bu seneye kadar apartman ortak giderlerine katılım avansı olarak bana ve benimle aynı metrekareye ve fakat daha az arsa payı hissesine sahip yan dükkânı 1,5 daire hissesi aidatı ödettiriliyordu. Bu yıl ise arsa payı hissem fazla olması sebebiyle arsa payıma göre apartman giderlerine katılmam istenmektedir. Bu olur mu? Ben ne yapabilirim?

Soruyu Cevaplayan : İdeal Hukuk Bürosu

 

Evvela şu noktayı aydınlığa kavuşturmak gerekir ki apartman gideri iki türlüdür:

1- Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderleri ki bunlara verilecek avansa her malik EŞİT olarak katılmak durumundadır. Arsa payı azlığı ya da kullanım alanının çokluğu bunu değiştirmez.

2- Ana yapının ortak tesislerini işletme gideri ve sigorta gideri.
- Yönetici aylığı gideri ve diğer giderler.
- Binanın ortak yerleri hakkında onarım koruma giderleri için toplanan avansa her kat maliki

ARSA PAYI oranında katılır. K. M. K. 20/1 Ancak bu hüküm kat malikleri kurulu başka türlü anlaşma yapmadıkları takdirde geçerlidir. Mesela kat malikleri toplanıp bu giderlerinde eşit olarak paylaştırılması hususunda anlaşıp karar alabilirler ya da kanuna,yönetim planına iyi niyet kurallarına aykırılık varsa kat maliki Sulh Hukuk Mahkemesi'ne baş vurarak hakimden duruma el koymasını isteyebilir. Bu durumda sizde yapacağınız ödemenin iyi niyet kurallarına aykırı olduğu iddiasıyla önce yönetimden düzeltmezlerse Sulh Hukuk Hakimi'nden yardım, eşitlik ve adalet talep edebilirsiniz. Zira sizinle aynı vasıflara sahip diğer dükkânın sizden daha düşük gider payı ödemesi ya da sizin daha fazla ödemeniz hakkaniyetle bağdaşmaz.


Geldiğiniz sayfaya geri dönmek için tıklayın
 
İdeal Hukuk Bürosu İdeal Hukuk ve Düşünce Derneği www.hasansen.av.tr

Bu Site İdeal Hukuk Bürosu'nun Bir Portal Hizmetidir. Tüm Hakları İdeal Hukuk Bürosu'na Aittir.